AKP’liden boğaza nazır kaçak villa

AKP Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider’in 1915 Çanakkale Köprüsü’nün bulunduğu Lapseki ilçesinde boğaza nazır kaçak villa yaptırdığı tespit edildi. Kaçak villa, CİMER’e yapılan şikayetle ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, villanın olduğu eski binaya verilen Yapı Kayıt Belgesi’ni iptal etti ve binanın yıkılmasını istedi.

GİDER’İN ALDIĞI 50 YILLIK BİNA HARABEYDİ

AKP’li vekil Gider’in 2018’de alıp 2 yıl sonra villa yaptırdığı ev bu haldeydi. Çanakkale Köprüsü’nü görüyordu.

16 KAÇAK YAPI VARMIŞ

SÖZCÜ’nün elde ettiği belgelere göre 25 Ocak 20024 tarihinde bir vatandaş, denize sıfır 16 ayrı kaçak yapının tek tek parsel ve ada numaralarını CİMER’e yaptığı şikayette anlattı. AKP’li vekilin villasının olduğu alan için de “125 ada 20 parsel tescilli 50 metrekare yıkık ev olan tarla vasfında ve kıyı kenar çizgisi içinde kalan, yolu olmayan parsel 2020 yılında 150 metrekare yeniden yapılarak kullanılmaya başlandı” ihbarında bulundu.

Şikayet Çanakkale Valiliğine iletildi. Valilik de Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nden incelenme talep etti. 21 Şubat’ta inceleme yapan görevliler hazırladıkları raporda “Kaçak inşai faaliyetler icra edildiği hususundaki iddia ve yakınmalar gereğince parselin mahallinde incelemede bulunulmuş, parselde yapı kayıt belgesi alınan eski binanın yerinde betonarme lüks bir villa yapısının yer aldığı tespit edilmiştir” bilgisine yer verdi.

ESKİYİ YIKTI, YERİNE BU LÜKS VİLLAYI YAPTI

Gider, aldığı 50 metrekarelik evi yasal olmamasına rağmen yıkıp yerine 150 metrekarelik lüks villa kondurdu. Malikane gibi villanın etrafını çitlerle çevirdi.

BELGE İPTAL EDİLDİ AMA…

Eski binanın sahibi olan Hafize İçin isimli vatandaş, 2018’de çıkarılan yasa ile Yapı Kayıt Belgesi hakkını elde etti. Ama belge için binanın 31 Aralık 2017’den önce yapılmış olması şartı getirilmişti. Ancak AKP’li vekilin eski binayı 2017’den sonra yıkıp yeniden yaptığı hatırlatılarak, yapı kayıt belgesinin iptaline karar verildi. Ayrıca alt yapı hizmetlerinden yararlanmaması için ilgili kurumlara bildirimlerde bulunuldu. Şimdi 31 Mart’ta AKP’den İYİ Parti’ye geçen Lapseki Belediyesi’nin kaçak villa için ne yapacağı merak ediliyor.

İŞTE O YAPI BELGESİ

Eski bina için 2018’de imar affından yararlanılmış.

Gider’den savunma: Aftan yararlanmış binayı aldım

AKP Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, SÖZCÜ’ye ‘kaçak villa’ ile ilgili açıklama yaptı. “Evi ben yapmadım, satın aldım. İmar affından faydalanmış bir ev satın aldım. Onunla ilgili bir şikayet olmuş olabilir, bilmiyorum” dedi. Gider, “Aldıktan sonra yeniden mi yaptınız?” sorumuza, “Tabii. 30-40 yıllık evler onlar. Badanası, boyasını, pencere kapısını değiştirdim” dedi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Yapı Kayıt Belgesini iptal etmesini hatırlattığımızda ise “Yapı Kayıt Belgesi’nin iptal edildiğine dair bana bir şey gelmedi. Eğer iptal edildiyse ben ona itiraz ederim. Belgenin iptali için o binanın yeni olması lazım. Binanın boya badanası, kapı penceresi değişti diye Yapı Kayıt Belgesi iptal olmaz!” demekle yetindi.

Ayhan Gider

Kaçak villanın yanındaki arsaya da kaçak kümes

AKP’livekile iki katlı kaçak villa ile yetinmedi. Villanın hemen yanında başka bir kişiye ait arsanın etrafı telle çevrildi. Bu alana da kümes ile küçükbaş hayvanların kalabileceği bölüm yapıldı. Arsa sahiplerinden biri, “Bu arsa bize miras. Birden fazla kişinin arsada hakkı var. Biz ilgilenemediğimiz için ‘sahibi yok’ diye çevirmiş. Şikayetçi olduk” bilgisini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir